Share this from WalkingHorseChat...

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal

2012 WHTA National Trainers’ Show
Great Smoky Mountain Expo Center
White Pine, Tennessee
April 12-14, 2012

JUDGES
Eddie Barclay (Tennessee)
Spencer Benedict(Kentucky)
Wayne Dean (Tennessee)

    THURSDAY, APRIL 12, 2012

Class 1 MODEL – 4 entries
1. Maxximize – Jeff Givens for JoAnn Dowell – Powell, OH (Unanimous)
2. The Prestige – Beverly Lamp for Rushing Creek Walkers – Dickson, TN
3. I’m A Coppertone Girl – Ronnie Rushing for Rushing Creek Walkers – Dickson, TN
4. Don’t Touch My Aspen – Alex Hopkins for Jodie Hopkins – Sneedville, TN

Class 2 15.2 & UNDER, MARES & GELDINGS – WHTA RIDER’S CUP – 6 entries
1. Dance All Night – Tim Smith for Rita Hudgens – Franklin, TN
2. Admission Is A Dollar – Charlie Green for Dr. Pam Hendrickson – Palm Beach Garden, FL
3. Jose’s Vengeance – Tim Gray for Rae Shumate Tysor – Cummings, GA
4. Orient Express – Scott Beaty for Sandra Robinson – Cookeville, TN
5. SEC – Steve Hankins for Rick Compton – North Tazewell, VA
6. Night Shade’s Maiden – Michael Daniel for Roger & Laura Mauney – Gastonia, NC

Class 3 COUNTRY PLEASURE
1. I’m Shake N Bake – Joe Lester for Joe Lester/Glenda Levin – Jamestown, TN (Unanimous)
2. Mr. Paparazzi – Caroline Elliott for The David Kaminski Family – Fuquay Varina, NC
3. Smooth Talker – Rachel Allen O/E – Pleasanton, CA
4. Wicked Imagination – Dr. Jana Anderson O/E – Shelbyville, TN
5. Coin’s Loose Diamonds – Katie West for Jodie Hopkins – Sneedville, TN
6. Spirit’s Pushy – Jessica Hlebak for Marilyn Augusta – Macclesfield, NC
7. Wicked Image – Matthew Lail for Dr. Jana Anderson O/E – Shelbyville, TN
8. Seve’s Back Nine – Gary Doss for Karen Doss – Minford, OH

Class 4 TWO YEAR OLD AMATEUR STALLIONS – 3 entries
1. Willie Twilight – John Callicut O/E – Seagrove, NC
2. Big Blue Nation – John Cox for John & Dana Cox – Winchester, KY
3. Dangerous Dillinger – Bethany Allred for Fred Allred – Jamestown, TN

Class 5 LITE-SHOD OPEN SPECIALTY – WHTA RIDER’S CUP – 5 entries
1. Design Dynamics – Patrick Thomas for Jim & Debbie Nichols – New Market, TN
2. Absolute Skyy – Hannah Pulvers for Jana Anderson – Shelbyville, TN
3. Simple Lee Dangerous – Chris Elliott for Katie West – Morristown, TN
4. Gigi’s Jamaican Generator – Leigh Stuart for Kaitlyn Rippy – Greenbrier, TN
5. Knight Threat Jazz – Steve Hankins, Jr. for Linda Stimpson – Ballard, WV

Class 6 TWO YEAR OLD AMATEUR MARES & GELDINGS – 1 entry
1. Primestar Lady – Danny Meade O/E

Class 7 PRO-AM SPECIALTY – 5 entries
1. Promise Me The Ritz – Gary Sproles/Paul Livingston for Gary & Shea Sproles – Fall Branch, TN
2. A Private Benjamin – Detha Broom Yoder/Justin Harris for Detha Broom Yoder – Ooltewah, TN
3. I Am Einstein – Michael Daniel/Lisa Anderson for Dr. Cindy Bowman – Greeneville, TN
4. The Chi Town Hustler – Betty Denton/Brock Tillman for Betty Denton – Estill Springs, TN
5. Callin’ Code Blue – Ty Hodges/Wayne Connelly for Sherry Rouse/Ty Hodges – Morristown, TN

Class 8 PLANTATION PLEASURE OPEN SPECIALTY – 1 entry
1. Mr. Drysdale – Zach Baker O/E – Knoxville, TN

Class 9 AMATEUR STALLIONS, MARES, GELDINGS (CANTER) – 3 entries
1. El Zorro Star – Kenny Compton for Rick Compton – North Tazewell, VA
2. Enrique Enrique – Bob Lawrence O/E – Thomasville, GA
3. King Jose’ – Dalia Smith for Patricia Smith – Manchester, KY

Class 10 THREE YEAR OLD AMATEUR STALLIONS – 5 entries
1. Strong Beat – Abby Fox for Quentin Fox – Cookeville, TN
2. Master Rhythm – Dalia Smith for Ellie Slate – Glade Springs, VA
3. Rotheinsberger – Debbie McGill – New Market, TN
4. King Of Pop – Kim Back for Shane & Kim Back – Mt. Sterling, KY
5. Ritz’s Lucky Draw – Emily Jackson for Tony Huff – Kingsport, TN

Class 11 AMATEUR RIDERS, 50 YRS. & OLDER, SPECIALTY – 6 entries
1. Double Overtime – Wade Huntley O/E – Rutherford, NC
2. Generator Santana Push – Joe Johnson O/E – Lorris, SC
3. Beretta Mama – Kerry DeArmond O/E – Greer, SC
4. Dollars Electroglide – Evelyn Harris for Randy & Evelyn Harris – Kitrell, NC
5. I’m Clark Kent – Bruce Vaughn O/E – Valley City, OH
6. The Confederate Gray – Shari Winburn for Ralph & Shari Winburn – Whitesburg, TN

Class 12 AMATEUR RIDERS, 18 YRS & OVER, PONY SPECIALTY – 5 entries
1. I’m Packin’ A Pistol – Kenny Compton O/E – Tazewell, VA (Unanimous 1st)
2. Command’s Miss Seve – K.C. Griffin for Sam Kite – Fall Branch, TN (Unanimous 2nd)
3. True Platinum – Eric Lackey for Mr. & Mrs. Eric Lackey – Thomasville, NC
4. Magic Man Again – Chasity Henry for Hubert Henry – Dandridge, TN
5. All American Label – Dianne Walker for Jeff Walker – Dandridge, TN

Class 13 PARK PLEASURE OPEN SPECIALTY – WHTA RIDER’S CUP – 4 entries
1. BB King’s Jazz – Brock Tillman for Womack/Stephens – Shelbyville, TN (Unanimous)
2. Major Randolph – Patrick Thomas for Deborah Parmer – Elizabethtown, PA
3. El Salvador – Jackie Barron for Jackie & Tracy Barron – Kingsport, TN
4. Pusher’s Candy Cane – Ben Hopkins for Allison Hopkins – Sneedville, TN

Class 14 THREE YEAR OLD AMATEUR MARES & GELDINGS – 6 entries
1. Can U Imagine That – Mike Smith O/E – Peterstown, WV
2. Black Gin’s Hot Stuff – Russell Cross O/E – Piney Flatts, TN
3. I’m Lady Antebellum – Zach for Dennis Bunch – Tazewell, TN
4. Senorita Sky – Bethany Allred for Fred Allred – Jamestown, TN
5. Miss Lucy In The Sky – Dr. John Odom O/E – GA
6. Labeled In Bay – Laura Mauney for Roger & Laura Mauney – Gastonia, NC

Class 15 WESTERN LITE-SHOD OPEN SPECIALTY – WHTA RIDER’S CUP – 2 entries
1. Absolute Skyy – Hannah Pulvers for Jana Anderson – Shelbyville, TN
2. Gigi’s Jamaican Generator – Jamestown, TN

Class 16 FOUR YEAR OLD AMATEUR MARES & GELDINGS, SPECIALTY – 3 entries
1. Dirty Sexy Money – Laura Brandon O/E – Franklin, TN (Unanimous)
2. My Jurisdiction – Kenny Compton O/E – Tazewell, VA
3. On The Dotted Line – Joyce Franks for Charles Varner – Loganville, GA

Class 17 15.2 & OVER SPECIALTY, AGED STALLIONS, MARES, GELDINGS – WHTA RIDER’S CUP – 5 entries
1. Palm Beach Ritz – Brent Coburn for The Terry Dotson Family – Kingston, TN
2. Intimidator’s Boogey Man – Tim Gray for Larry – Cookeville, TN
3. Like A Rolling Stone – Link Webb for Dr. Barbara Moersch – Jacksonville, AL
4. Jose’s High Society – Justin Harris for Larry Ross – Tucker, GA
5. A Fire In Dixie – Charlie Green for Robert Cortner – Winchester, TN

Class 18 AMATEUR GENTLEMEN RIDERS, SPECIALTY – 3 entries
1. I’m Wall Street – Clay Mills for Corbin Mills – Mt. Airy, NC (Unanimous)
2. Cashing In The Night – Don Broome for Sharon Broome – Rogersville, TN
3. Bad Man Jose’ – Gerald Buckland O/E – Boonesville, VA

Class 19 AMATEUR PARK PERFORMANCE, SPECIALTY – 2 entries
1. Hello Dollar – Jacqueline Elliott for D.R. Mozeley – Charlotte, NC
1. San Juan – Eric Lackey for Mr. & Mrs. Eric Lackey – Thomasville, NC

Class 20 AMATEUR SHOW PLEASURE SPECIALTY – 4 entries
1. Generator’s Top Dollar – Lucas Tipton O/E – Green Mountain, NC
2. Pro Stock By JFK – Haley Bumgardner for The Gary Family – Seymore, TN
3. Storm Charge – Amanda for Ron Jones – Greeneville, TN
4. Ted’s Main Lady – K.C. Griffin for Hidden Valley Farms – Shelbyville, TN

Class 21 FOUR YEAR OLD AMATEUR STALLIONS, SPECIALTY – 4 entries
1. Busted By Jose’ – Linton Griffith for Stone Manor Farm – Alvaton, KY
2. Prime Country – Ann Callicut for John Callicut – Seagrove, NC
3. Ritz’s Big Dipper – Heidi McWilliams for Jim & Heidi McWilliams – Cookeville, TN
4. Belushi – James Benton Pendleton O/E – Salt Lick, KY

Class 22 ETWHA LADIES AUXILIARY SPECIALTY – 2 entries
1. Puttin’ For Cash – K.C. Griffin for Sam Kite – Fall Branch, TN
2. The Dance Hall Doctor – Sandy Lakins O/E – Morristown, TN

Class 22A AMATEUR MARES & GELDINGS, SPECIALTY – 1 entry
1. Liar Liar – Shea Sproles for Gary & Shea Sproles – Fall Branch, TN

——————————————————————————–

    FRIDAY, APRIL 13, 2012

Class 23 AMATEUR YEARLINGS – 4 entries
1. I’m A Farmer’s Daughter – Molly Vaughn O/E – Manchester, TN
2. Ole John Wayne – Lisa Bowman Anderson for Bobby Joe Jones – Manchester, TN
3. Black Bruce – Ella Kline for C.L. Kline Farms – Robbins, TN
4. Doc Pearl – Shane Voiles for C.L. Kline Farms – Robbins, TN

Class 24 YOUTH MARES & GELDINGS, RIDERS 11 YRS. & UNDER – 4 entries
1. Jose’s Delightful Pusher – Landon Callicut for John & Ann Callicut – Seagrove, NC (Unanimous)
2. Major Genius – Taylor Strickler O/E – Kingsport, TN
3. Sunrise Heartbeat – Levi Kazee for The Kazee Family – Logan, WV
4. Pickin’ The Blues – Lilly Riddley for Alan & Lorie Riddley – Kings Mountain, NC

Class 25 AMATEUR LITE SHOD, SPECIALTY – 4 entries
1. Design Dynamics – Jim Nichols for Jim & Debbie Nichols – New Market, TN (Unanimous)
2. Private Treasure – Ruth Tudor for Dr. Fred & Diane Wright – Sweetwater, TN
3. A Master Stroke – Jamar Richardson for Forrest Jones
4. Videl – Kara Graham O/E – Niota, TN

Class 26 FRANCES C. GENTRY LADIES, SPECIALTY – 8 entries
1. Sweep’s Final Score – Summer Brooks for The Dwight Brooks Family – Rogersville, TN
2. Dance All Night – Rita Hudgens O/E – Franklin, TN
3. A Private Benjamin – Detha Broom Yoder O/E – Ooltewah, TN
4. Late Nite Caller – Jennifer Brown Lee for Diane Brown
5. Stepping John – Joyce Franks for Charles Garner
6. The Dance Hall Doctor – Sandy Lakins O/E – Morristown, TN
7. John F K’s Diamond Delight – Lorie Riddley for Gloria Dixon
8. The Chi Town Hustler – Betty Denton O/E – Estill Springs, TN

Class 27 WESTERN PARK PLEASURE, OPEN, SPECIALTY – WHTA RIDER’S CUP – 1 entry
1. Armed & Trigger Happy – Patrick Thomas for Fred Rowland – WV

Class 28 THREE YEAR OLD STALLIONS, OPEN – WHTA RIDERS’ CUP – 6 entries
1. Los Lobos – Billy Gray for Joe Barnes – Pigeon Forge, TN (Unanimous)
2. Southern Black Gin – Link Webb for D.R. Mozeley – Charlotte, NC
3. Bum At The Ritz – Charlie Green for Skid Montgomery – Piketon, OH
4. Master Of Bourbon Street – Justin Harris for Bruce & Robin MacDonald – Lake City, GA
5. Ty The Tiger – Paul Livingston for Carl Marcum/Tony Huff – Kingsport, TN
6. Pushing Ted’s Top – Shea Woods for Great Oaks Farm – Ripley, TN

Class 29 OPEN YEARLING FILLIES – 2 entries
1. I’m A Farmer’s Daughter – Beverly Lamp for Bobby Joe Jones – Manchester, TN (Unanimous)
2. Doc Pearl – Ella Kline for C.L. Kline Farms – Robbins, TN

Class 30 FOUR YEAR OLD MARES & GELDINGS, OPEN, (CANTER) – WHTA RIDER’S CUP – 3 entries
1. Those Fancy Legs – Charlie Green for Dr. Pam Hendrickson – Palm Beach Gardens, FL (Unanimous 1st)
2. True Platinum – Tim Smith for Mr. & Mrs. Eric Lackey – Thomasville, NC (Unanimous 2nd)
3. Sweetheart Of Jose’ – Brad Beard for Charles & Nellie Brantley – Wartrace, TN (Unanimous 3rd)

Class 31 AMATEUR PARK PLEASURE, SPECIALTY – 3 entries
1. BB King’s Jazz – Libby Stephens for Womack/Stephens – Shelbyville, TN (Unanimous 1st)
2. Major Randolph – Deborah Parmer O/E – Elizabethtown, PA (Unanimous 2nd)
3. Pusher’s Candy Cane – Ben Hopkins for Allison Hopkins – Sneedville, TN (Unanimous 3rd)

Class 32 YOUTH MARES & GELDINGS (RIDERS 12-17)
1. Be Cool – Jaclyn Compton for Rick Compton – North Tazewell, VA
2. Santana’s Fancy – Brandon Ailshie for The Kazee Family – Logan, WV
3. I Command Applause – Lexi Stinnett O/E
4. The Confederate Gray – Caitlin Winburn for Ralph & Shari Winburn – Whitesburg, TN
5. Call Me Amazing Grace – Bob Hill for Mickey Dent – S. Charleston, WV
6. Gen’s John Deere – Alex Hopkins for Jodie Hopkins – Sneedville, TN

Class 33 TRAIL PLEASURE AMATEUR, SPECIALTY (ENGLISH) – 6 entries
1. Design – Joe Lester O/E – Wartburg, TN (Unanimous)
2. 24 Kt. Rising Star – Judy Schiffer O/E – Kingsport, TN
3. The Great Sensation – Jessica Hlebak O/E – Macclesfield, NC
4. Generator’s Classic Fable – Julie Lovin O/E – Arden, NC
5. Don’t Touch My Aspen – Katie West for Jodie Hopkins – Sneedville, TN
6. She’s Bold & Spicey – Ruth Tudor for Dr. Fred & Diane Wright – Sweetwater, TN

Class 34 JUVENILE SHOW PLEASURE, SPECIALTY (RIDERS 17 & UNDER) – 1 entry
1. Santana’s Renaissance Man – Allison Thorson for Shirley Stuart – Bowling Green, KY

Class 35 OPEN YEARLING COLTS – 3 entries
1. Neyland – Beverly Lamp for Dr. Andrew Sisk – Columbia, TN
2. Ole John Wayne – Lisa Bowman Anderson for Bobby Joe Jones – Manchester, TN
3. Black Bruce – Ella Kline for C.L. Kline Farms – Robbins, TN

Class 36 AMATEUR 15.2 & UNDER STALLIONS, SPECIALTY – 6 entries
1. Holyfield – Clay Mills for Bob Hill/Corbin Mills – Abermarle, NC/Mt. Airy, NC
2. Wired For Cash – Leslie Dotson for The Terry Dotson Family – Kingston, TN
3. I’m Breakin’ Bad – Ginger Simpson for Dr. John Odom
4. A Grey Goose – Kim Back for Doug Copher – Owensboro, KY
5. Another Line – Detha Broom Yoder for Slayden Harris
6. Texarkana – Dianne Walker for Jeff & Dianne Walker

Class 37 YOUTH LITE SHOD, SPECIALTY (RIDERS 17 & UNDER) – 2 entries
1. Simple Lee Dangerous – Alex Hopkins for Katie West – Morristown, TN
2. Nuclear Weapon – Andee Patton O/E – Castlewood, VA

Class 38 AMATEUR 15.2 & UNDER MARES & GELDINGS, SPECIALTY – 9 entries (1 excused)
1. She’s Caliente – Courtney Luttrell for Stone Manor Farm – Alvaton, KY
2. Dirty Sexy Money – Laura Brandon O/E – Franklin, TN
3. Mayday Jazz – Abby Fox for Quentin Fox – Cookeville, TN
4. Liar Liar – Shea Sproles for Gary & Shea Sproles – Fall Branch, TN
5. Pushover’s Jazzy Lady – Bruce Vaughn O/E – Valley City, OH
6. I’m Redeemed – Kenny Compton for Della Compton – N. Tazewell, VA
7. Admission Is A Dollar – Dr. Pam Hendrickson O/E – Palm Beach Garden, FL
8. Dollars Electroglide – Evelyn Harris for Randy & Evelyn Harris – Kittrell, NC

Class 39 TRAIL PLEASURE AMATEUR, SPECIALTY (WESTERN) – 10 entries (1 excused)
1. Petal Pushin’ Jazz – Lauren Hamilton O/E – Cedar Grove, TN (Unanimous)
2. Design – Joe Lester O/E – Wartburg, TN
3. The Great Sensation – Jessica Hlebak O/E – Macclesfield, NC
4. Command’s 409 – Melissa Davidson O/E
5. 24 Kt’s Rising Star – Judy Schiffer O/E – Kingsport, TN
6. She’s Bold & Spicey – Ruth Tudor for Dr. Fred & Diane Wright – Sweetwater, TN
7. Cougar King – Karen Doss O/E – Minford, OH
8. Generator’s Classic Fable – Julie Lovin – Arden, NC
9. Around 50 Grand – Seymore Clemmons
10. Don’t Touch My Aspen – Ben Hopkins for Jodie Hopkins – Sneedville, TN

Class 40 THREE YEAR OLD MARES & GELDINGS, OPEN – WHTA RIDER’S CUP – 7 entries
1. Fenway Finesse – Brent Coburn for The Terry Dotson Family – Kingston, TN (Unanimous)
2. Senorita Sky – Scott Beaty for Fred Allred – Jamestown, TN
3. Charmer’s Caretaker – Link Webb for Wayne Clayton
4. I’m Lady Antebellum – Keith Blackburn for Dennis & Sunny Bunch – Tazewell, TN
5. Miss Lucy In The Sky – Herbert Derickson for Dr. John Odom
6. Righteous Jazz – Charlie Green for Dr. Pam Hendrickson – Palm Beach Garden, FL
7. He’s A Superstar General – Tyler Baucom for Robert & Anne Deutsch

Class 41 ETWHA MEMBERS ONLY, SPECIALTY – 2 entries
1. Detective Olivia Benson – Kenny Compton for Rick Compton – North Tazewell, VA (Unanimous)
2. Promise Me The Ritz – Gary Sproles for Gary & Shea Sproles – Fall Branch, TN

Class 42 PARK PERFORMANCE, OPEN, SPECIALTY – WHTA RIDER’S CUP – 2 entries
1. Hello Dollar – Link Webb for D.R. Mozeley – Charlotte, NC (Unanimous)
2. San Juan – Tim Smith for Mr. & Mrs. Eric Lackey – Thomasville, NC

Class 43 WALKING HORSE TRAINERS AUXILIARY CLASS, SPECIALTY (MEMBERS ONLY) – 1 entry
1. Vegas Ritz – Julia Livingston for Brenda Little – Spring Grove, PA

Class 44 SHOW PLEASURE, OPEN, SPECIALTY – WHTA RIDER’S CUP – 9 entries
1. Chillin’ The Most – Link Webb for Steve Mozeley – Charlotte, NC (Unanimous)
2. Brother Sovereign – Tim Smith for Evergreen Walking Horse Farm – Shelbvyille, TN
3. Dangerous Decision – Scott Beaty for Fred Allred – Jamestown, TN
4. FBI Of Tennessee – Charlie Green for Melvin Harris – Magnolia, MS
5. Combat Commander – Mike Oney for Sabrina Young – Mt. Sterling, KY
6. Beau Jazz – Justin Harris for MacDonald/Oliver – Lake City, GA/Bowling Green, KY
7. Pushin’ Up The Dollar – Paul Livingston for Kim Arnold
8. The Strike Zone – Joe Cotten for Charlotte Taylor – Rock Island, TN
9. Ted’s Main Lady – Brock Tillman for Hidden Valley Farms – Shelbyville, TN

——————————————————————————–

SATURDAY, APRIL 14, 2012

STICK HORSE CLASS – 4 entries

CLASS 45 TWO YEAR OLD MARES & GELDINGS, OPEN – WHTA RIDER’S CUP – 4 entries
1. Cash Day – Keith Blackburn for Rita Harper – Grayson, KY
2. Keep My Fortune – Scott Beaty for JoAnn Tyree – Elkview, WV
3. Line’s Lady – Joe Cotten for Hoyte Eakes – Nashville, TN
4. She’s Super Dollar – Tim Gray for – Fall Branch, TN

CLASS 46 COUNTRY PLEASURE (RIDERS 17 & UNDER) – 6 entries
1. Gigi’s Halberd – Logan Hankins O/E – Paris, KY
2. El Tecante – Allison Thorson O/E – Huron, OH
3. Smooth Talker – Krysta Allen for Rachel Allen – Pleasanton, CA
4. Mr. Paparazzi – for The David Kaminski Family – Fuquay Varina, NC
5. Seve’s Back Nine – Claire Hankins for Karen Doss – Minford, OH
6. Coin’s Loose Diamonds – Alex Hopkins for Jodie Hopkins – Sneedville, TN

CLASS 47 WALKING STALLIONS 15.2 & UNDER, SPECIALTY – WHTA RIDER’S CUP – 10 entries
1. King Of The Jungle – Charlie Green for Nestor Stewart – McMinnville, TN (Unanimous)
2. I’m Splashed – Tim Smith for Hillview Promotions/Lindsey Landrum – Franklin, TN
3. I’m Breakin’ Bad – Dr. John & Amanda Odom
4. A Grey Goose – Mike Oney for Doug Copher – Owensboro, KY
5. Ecstatic – Link Webb for Dr. Barbara Moersch – Jacksonville, AL
6. I’m Roger Clemons – Scott Beaty for Billy Ball
7. Nine Dangerous Yards – for Dr. Rosser Wall – Shelbyville, TN
8. Wired For Cash – Brent Coburn for The Terry Dotson Family – Kingston, TN
9. Another Line – Justin Harris for Slayden Harris – Shelbyville, TN
10. Jailbird On Parole – for Johnny Adams – Colburn, TN

CLASS 48 TRAIL PLEASURE JUVENILE, SPECIALTY, OPTIONAL TACK – 5 entries
1. Suiza – Allison Thorson O/E – Huron, OH
2. A Wicked Bond – Krysta Allen O/E – Pleasanton, CA
3. I’m An American Lady – Rachel Miller for Tracie Barron – Kingsport, TN
4. Don’t Touch My Aspen – Allison Hopkins for Jodie Hopkins – Sneedville, TN
5. She’s Black Ice – Aaryn Tarver O/E

CLASS 49 TWO YEAR OLD STALLIONS – WHTA RIDER’S CUP – 6 entries
1. Big Blue Nation – Mike Oney for John & Dana Cox – Winchester, KY
2. Skywalk’s Threat – Todd Smith for Jimmy Tummel – Greeneville, TN
3. n/a – for Houston Manning – Manchester, KY
4. Dangerous Dillinger – Scott Beaty for Fred Allred – Jamestown, TN
5. Commander Ritz – Brent Coburn for The Terry Dotson Family – Kingston, TN
6. Jazz’s Sugar Daddy – Justin Harris – Tuscumbia, AL

CLASS 50 LITE-SHOD OPEN, SPECIALTY CHAMPIONSHIP – WHTA RIDER’S CUP – 4 entries
1. Design Dynamics – Patrick Thomas for Jim & Debbie Nichols – New Market, TN (Unanimous 1st)
2. Absolute Skyy – Hannah Pulvers for Dr. Jana Anderson – Shelbyville, TN (Unanimous 2nd)
3. Simple Lee Dangerous – Katie West O/E – Morristown, TN
4. Gigi’s Jamaican Generator – Leigh Stuart for Kaitlyn Rippy – Greenbrier, TN

CLASS 51 JUVENILE SPECIALTY CHAMPIONSHIP – 6 entries
1. Be Cool – Allison Thorson for Rick Compton – North Tazewell, VA (Unanimous)
2. Santana’s Fancy – Brandon Ailshie for Fred Kazee – Logan, WV
3. Spin My Money – Rae Shumate Tysor – Cummings, GA
4. A Fire In Dixie – Robert Cortner O/E – Winchester, TN
5. Call Me Amazing Grace – Bob Hill for Mickey Dent – S. Charleston, WV
6. I Command Applause – Lexi Stinnett O/E

CLASS 52 TRAIL PLEASURE AMATEUR, SPECIALTY, CHAMPIONSHIP (OPT. TACK) – 7 entries
1. Petal Pushin’ Jazz – Lauren Hamilton O/E – Cedar Grove, TN
2. Design – Joe Lester O/E – Wartburg, TN
3. Wicked Bond – Krysta Allen O/E – Pleasanton, CA
4. 24 Kt’s Rising Star – Judy Schiffer O/E – Kingsport, TN
5. I’m An American Lady – Tracie Barron O/E – Kingsport, TN
6. The Great Sensation – Jessica Hlebak O/E – Macclesfield, NC
7. Cougar King – Karen Doss O/E – Minford, OH

CLASS 53 WALKING PONIES 60” & UNDER, (RIDERS 17 & UNDER), SPECIALTY – 5 entries
1. Sky Dazzled – Rae Shumate Tysor O/E – Cummings, GA (Unanimous)
2. Roll The Gold – Allison Thorson for ThorSport Inc. – Sandusky, OH
3. Miss Keeneland – Tyler Baucom for Rhonda Smith
4. Sunrise Heartbeat – for Fred Kazee – Logan, WV
5. All American Label – Reily Miller for Jeff Walker – Dandridge, TN

CLASS 54 PARK PLEASURE, OPEN, SPECIALTY CHAMPIONSHIP – WHTA RIDER’S CUP – 2 entries
1. BB King’s Jazz – Brock Tillman for Womack/Stephens – Shelbyville, TN (Unanimous)
2. Major Randolph – Patrick Thomas for Deborah Parmer – Elizabethtown, PA

CLASS 55 FOUR YEAR OLD STALLIONS (CANTER) – WHTA RIDER’S CUP – 5 entries
1. Siege – Scott Beaty for Fred Allred – Jamestown, TN
2. Gen’s Black Maverick – Joe Cotten for Keith & Lorraine Rosbury – Aubrey, TX
3. Prime Country – Tyler Baucom for John Callicut – Seagrove, NC
4. He’s Busting The Gin – Link Webb for Steve Mozeley – Charlotte, NC
5. Black Jazz – Charlie Green for Nestor Stewart – Manchester, TN

Class 56 CLASSIC PARK PLEASURE – 2 entries
1. Pushing For Jazz – Hannah Pulvers for Van Barnes – Sandy, OR
2. MP1 – Katie West for Jane Hull – Church Hill, TN

CLASS 57 AMATEUR CHAMPIONSHIP (CANTER) – 3 entries
1. El Zorro Star – Kenny Compton for Rick Compton – North Tazewell, VA
2. Fred Astaire – Dalia Smith for Molly Smith – Manchester, KY
3. Let Go and Push – Scotty Widner O/E

CLASS 58 COUNTRY PLEASURE CHAMPIONSHIP – 7 entries
1. Gigi’s Halberd – Logan Hankins O/E – Paris, KY
2. I’m Shake N Bake – Joe Lester for Joe Lester/Glenda Levin – Jamestown, TN
3. Smooth Talker – Rachel Allen O/E – Pleasanton, CA
4. Wicked Imagination – Dr. Jana Anderson – Shelbyville, TN
5. Mr. Paparazzi – Anna Kaminski for The David Kaminski Family – Fuquay Varina, NC
6. Wicked Image – Matthew Lail for Dr. Jana Anderson – Shelbyville, TN
7. Spirit’s Pushy – Jessica Hlebak for Marilyn Augusta/Jessica Hlebak – Macclesfield, NC

CLASS 59 GROOMS CLASS, SPECIALTY – 1 entry
1. Special Invictus – Romane Pinas for Susan Hatton – Clinton, TN

CLASS 60 AMATEUR SPECIALTY CHAMPIONSHIP – 7 entries
1. I’m Wall Street – Clay Mills for Corbin Mills – Mt. Airy, NC (Unanimous)
2. I’m Packin’ A Pistol – Kenny Compton for Rick Compton – North Tazewell, VA
3. Late Nite Caller – Jennifer Brown Lee for Diane Brown
4. Bad Man Jose’ – Gerald Buckland O/E – Boonesville, VA
5. Vegas Ritz – Julia Livingston O/E – Church Hill, TN
6. Cashin’ In The Night – Don Broome for Sharon Broome
7. Gen’s Ice Glimmer – Dalia Smith for Molly Smith – Manchester, KY

CLASS 61 WALKING HORSE AUX. EQUITATION (RIDERS 17 & UNDER), NO CANTER – 1 entry
1. Santana’s Renaissance Man – Allison Thorson O/E – Huron, OH

CLASS 62 SHOW PLEASURE, SPECIALTY CHAMPIONSHIP – WHTA RIDER’S CUP – 5 entries
1. Chillin’ The Most – Link Webb for Steve Mozeley – Charlotte, NC (Unanimous)
2. Brother Sovereign – Tim Smith for Evergreen Walking Horse Farm – Shelbyville, TN
3. Beau Jazz – Justin Harris for MacDonald/Oliver – Lake City, GA/ Bowling Green, KY
4. Pushin’ Up The Dollar – Paul Livingston for Kim Arnold – VA
5. FBI Of Tennessee – Charlie Green for Melvin Harris – Magnolia, MS

CLASS 63 WALKING HORSE AUXILARY EQUITATION, OPEN, CANTER – 1 entry
1. Allison Thorson & Time To Strut – Huron, OH

CLASS 64 W.H.T.A. CHAMPIONSHIP STAKE (CANTER) – WHTA RIDER’S CUP – 5 entries
1. Puttin’ Cash On The Line – Tim Smith for The Tommy Jowers Family – Leesburg, GA (Unanimous 1st)
2. Johnny Ritz – Joe Cotten for Hoyte & Jane Eakes – Nashville, TN (Unanimous 2nd)
3. Like A Rolling Stone – Link Webb for Dr. Barbara Moersch – Jacksonville, AL
4. Okey Dokey Jose’ – Scott Beaty for Fred Allred – Jamestown, TN
5. Jose’s All Pro – Stephen Hankins, Jr. for Dan & Janice Rowsick – Eighty-Four, PA