Share this from WalkingHorseChat...

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal

EAST
TN FALL CLASSIC SHOW
White Pine, TN
October 21-23, 2010

Photographer: Natasha Douglaswww.photosbynat.com

Video
Class 1 WALKING WEANLINGS -
3 entries
1. Doc House – Ella Kline for CL Kline Farm
2. Irresistible Colors – Herschel Blessing for Paul & Julia
Livingston
3. Irresistible Claude Dean – Paul Livingston for Paul &
Julia Livingston

Video
Class 2 TWO YEAR OLD STALLIONS OPEN – RIDER’S CUP -
4 entries
1. Strong and Pushing – Derek Monahan for Rom Folger (Unanimous)
2. He’s A Cowboy Casanova – Edgar Abernathy for Grant Lindaman
3. Chip Off The Old Stone – Paul Livingston for Mike & Kayte
Daffron
4. Sports Night – Tom Collins for Jim Gore

Video
Class 3 PLANTATION LITE SHOD AMATEUR SPECIALTY -
4 entries
1. Big Time Grand – C.B. Daughtridge O/E
2. Smoking Joe Silver – Gail Justice for Julia Livingston
3. Commanding Dakota – Carrie Ratliff for Grandy Tuck, Jr
4. The Storm Watch – Bill Lester O/E

Video
Class 4 AMATEUR 50 & OVER SPECIALTY – 2 entries
1. He’s A Showboat – Virginia Counts for Carroll & Virginia
Counts
2. She Scored Nine – Pam Williams O/E

Video
Class 5 TRAIL PLEASURE WESTERN SPECIALTY -
13 entries
1. Promiscuous Girl – Tracie Barron O/E (Unanimous)
2. Princess Power – Terri Smith O/E
3. She’s Outta Line – Kayleigh Mesimer O/E
4. High Fuzion – Grandy Tuck, Jr. O/E
5. Liberty Valance – Lisa Anderson for Judy Berringer
6. Sunny Delightful Sky – Vicki Hughes O/E
7. Monday’s Mayday – Lisa Stinnett for Lisa & Lexi Stinnett
8. Don’t Touch My Aspen – Gail Justice for Julia Livingston
9. Haint’s Sly & Gin – Brenda Bussell O/E
10. Lone Mountain Chief – Alex Hopkins O/E

Video
Class 6 THREE YEAR OLD MARES & GELDINGS OPEN – RIDER’S
CUP

1. Bea C Powder – Edgar Abernathy for Debbie & Tim McCaskill
2. Cash’s Crusader – Jackie Barron for Willis Bowman

Video
Class 7 NCWHA MEMBERS ONLY SPECIALTY -
1 entry
1. Sweet Apple Pie – Rick McCoury O/E

Video
Class 8 15.2 & UNDER OPEN SPECIALTY – RIDERS CUP -
5 entries
1. He’s Top Priority – Joe Cotten for Keith & Lorraine
Rosbury (Unanimous)
2. Sergio Sergio – Jackie Barron for Kevin Guess
3. Dr. Perfect – Gwain Wilson for Roger & Sandra Hodgson
4. Flash Of Silver – Edgar Abernathy for Dr. Tommy & Pat
Vinson
5. She’s Armed With Cash – Sam Harvey O/E 

Video
Class 9 WALKING YEARLINGS -
3 entries
1. Doc Cash – Ella Kline for C.L. Kline Farms
2. Convicted At Midnight – Herschel Blessing for Herschel &
Mary Ann Blessing
3. Go Johnny Go – Becky Marlin for C.B. & Linda Daughtridge

Video
Class 10 YOUTH PONY SPECIALTY -
6 entries
1. ACC – Jaclyn Compton for Rick Compton (Unanimous)
2. Major’s Magic Horizon – Cassi Slagle O/E
3. Sunrise’s Heartbeat- Danielle Ricker O/E
4. Ritzy – Allison Hopkins for Julia Livingston
5. Dale Earnhardt – Brandon Ailshie
6. Outlined In Iron – Jordan Stacy for Brenda Bussell

Video
Class 11 AMATEUR PARK PERFORMANCE SPECIALTY -
5 entries
1. Beaming Around – Malaya Jester O/E
2. JMB Figgy Puddin’ – Nathan Britt for RPC Farms
3. Double The Money – Brandon Ailshie for Vickie Penick
4. Pennsylvania Moondust – Gail Justice for Brenda Little
5. I B Flashy – Ellie Stamper for Allison Stamper

Video
Class 12 AMATEUR-AMATEUR SPECIALTY -
2 entries
1. The Raffle – Amanda Wilkerson/Kurt Wikerson for Jim Wilkerson
2. Pro Stock By JFK – Hayley Baumgardner/Jamie Stokes for Callie
Tipton

Video
Class 13 MEN’S AMATEUR SPECIALTY -
3 entries
1. Bad Man Jose’ – Gerald Buckland O/E
2. Showboat Rose – Don Broome O/E
3. He’s Walking The Line – Joe Johnson O/E

Video
Class 14 SHOW PLEASURE OPEN SPECIALTY – RIDERS CUP -
4 entries
1. Dollars and Dreams – Edgar Abernathy for The Grant Lindaman
Family
2. Another Sky Walk – Stephen Hankins for Rick Compton
3. Generator’s Top Dollar – Rick McCoury for Tipton/McCoury
4. Cut A Rug – Michael Burton for Sam & Beth Tays

Video
Class 15 TWO YEAR OLD MARES & GELDINGS OPEN – RIDERS CUP -
3 entries
1. My Diamonds and Pearls – Paul Livingston for Brenda Little
2. I’m Donna Sue – John Robbins for Ken & Sue Frye
3. Mosetta Gunn – Allison Stamper for Stamper/Hughes

Video
Class 16 LADIES AMATEUR SPECIALTY 18 & OVER -
6 entries
1. Showboat Chapparal – Betty Mosley for Charles & Betty
Mosley (Unanimous)
2. Busted At Bonaroo – Linda Scrivner O/E
3. Final’s Masquerade – Vickie Hughes for The Farrell Hughes
Family
4. Rocky Marciano – Jill Peavey for Larry Adams
5. High Tide At The Ritz – Carrie Fox O/E
6. Wild & Wooly – Allison Stamper O/E

Video
Class 17 PARK PLEASURE OPEN SPECIALTY -
5 entries
1. Score’s Heartbreaker – Victor Haley O/E
2. Marching Orders – Jackie Barron for RPC Farms
3. The Grizzly – Buffy Ailshie for Grandy Tuck
4. Pattern’s Gen – C.B. Daughtridge for C.B. & Linda
Daughtridge
5. Papa Joe’s Little Girl – Paul Livingston for Julia
Livingston

Video
Class 18 OPEN MARES & GELDINGS SPECIALTY – RIDERS CUP -
4 entries
1. I’m All Natural – Derek Monahan for Will & Jennifer Allen
2. Generator’s Freefalling – Justin Taylor for Carroll &
Virginia Counts
3. Peyton Manning – Brent Coburn
4. Major Genius – Jackie Barron for Kelly Strickler

FRIDAY,
OCTOBER 22, 2010




Video

Class
19 STICK HORSE
 -
9 entries




Video

Class
20 TRAIL PLEASURE ENGLISH SPECIALTY
 -
12 entries


1.
Princess Power – Terri Smith O/E


2.
Promiscuous Girl – Tracie Baron O/E


3.
She’s Outta Line – Kayleigh Mesimer O/E


4.
Name This Tune – Joe Lester


5.
High Fuzion – Grandy Tuck O/E


6.
Something’s Smokin’


7.
Don’t Touch My Aspen – Julia Livingston O/E


8.
Sunny Delightful Sky – Vickie Hughes O/E


9.
The Maximizer – Kayte Daffron O/E


10.
n/a




Video

Class
21 YOUTH 11 & UNDER SPECIALTY
 -
6 entries


1.
Beretta Mama – Landon Callicutt for John & Ann Callicut


2.
You’re The Man


3.
Bea C Powder – for Debbie McCaskill


4.
Speck In The Sky – Allison Hopkins for Brenda Little


5.
First Watch – Gabriel Humiston for Ruth Ann Humiston


6.
Wild & Wooly – Allison Stamper O/E




Video

Class
22 NOVICE AMATEUR SPECIALTY (RIDER)
 -
3 entries


1.
Lined With Silver Dollars – Rhonda Baucom for Tommy Allen


2.
She Scored Nine – Pam Williams O/E


3.
She’s Keeping The Cash – Gene Frye O/E




Video

Class
23 FOUR YEAR OLD MARES & GELDINGS AMATEUR SPECIALTY
 -
6 entries


1.
I’m All Natural – Jennifer Allen for Will & Jennifer Allen


2.
Jose’ Bonita – MaryBeth Blessing for What A Blessing Farm


3.
n/a – Sheryl Jordan for Gene Jordan


4.
My Delilah – for Stephanie Driskell


5.
Cashing In At Dawn


6.
n/a – Gail Justice for Paul Livingston




Video

Class
24 PARK PLEASURE AMATEUR SPECIALTY
 -
5 entries


1.
Marching Orders – Angela Tuck (Unanimous)


2.
Score’s Heartbreaker – Zachary Sapp for Victor Haley


3.
The Grizzly – Kayleigh Mesimer for Grandy Tuck


4.
n/a for Julia Livingston


5.
Saturday Night Sweeps – Matthew Tuttle O/E




Video

Class
25 WALKING PONY ADULT AMATEUR SPECIALTY
 -
4 entries


1.
Busted At Bonaroo – Linda Scrivner O/E


2.
n/a


3.
I’m The Gambler – Clay Mills for Corbin Mills


4.
The Texas General – Sheryl Jordan for Gene Jordan




Video

Class
26 YOUTH 12-14 SPECIALTY
 -
5 entries


1.
Fear Or No Fear – Jordan Dean for Proc Dean (Unanimous)


2.
I Command Applause – Lexi Stinnett O/E


3.
Heart Attack’s Fast Beat – Danielle Ricker O/E


4.
Cool Texas Cash – Skylar MacLeod O/E


5.
Smooth Mercedes Sky – Boone Smith for Doug Brown




Video

Class
27 LEAD LINE (NON-JUDGED)
 -
6 entries


1.
Pushing Everything And More


1.
Princess


1.
Blueberry


1.
Cocoa


1.
Special


1.
King David’s Ultra Lite




Video

Class
28 15.2 & UNDER SPECIALTY AMATEUR
 -
10 entries


1.
Generator’s Santana Push – Joe Johnson O/E


2.
Liar Liar – Shea Sproles for Gary & Shea Sproles




Video

Class
29 YOUTH 15-17 SPECIALTY
 -
2 entries


1.
Olympic Pusher – Morgan Nichols for Jim Nichols


2.
Pushin’ Everything & More – Michelle Rossi O/E




Video

Class
30 THREE YEAR OLD STALLION AMATEUR
 -
2 entries


1.
Dallas Ritz – Lorraine Rosbury for Keith & Lorraine Rosbury (Unanimous)


2.
Cash’s Bold & Fresh – Virginia Counts for Virginia & Carroll Counts




Video

Class
31 ETWHA LADIES AUXILIARY
 -
2 entries


1.
You’re The Man – Shari Winburn O/E


2.
Silver Design’s Entertainer




Video

Class
32 AMATEUR SPECIALTY
 -
2 entries


1.
He’s A Showboat – Virginia Counts for Highland Stables


2.
Gen’s Merry Major – Allison Stamper




Video

Class
33 FOUR YEAR OLD STALLION AMATEUR SPECIALTY
 -
3 entries


1.
Late Night Caller – Jennifer Lee for Diana Brown (Unanimous)


2.
Miss Copy Jose’ – Debbie Brown


3.
Cashin’ In On The Faith – April Jeffers for Brian & April Jeffers




Video

Class
34 TRAIL PLEASURE YOUTH SPECIALTY
 -
7 entries


1.
Princess Power – Kayla Baucom for Terri Smith


2.
Promiscuous Girl – for Tracie Barron


3.
Something’s Smokin’


4.
Swing Sweet Chariot – for Tommy Vinson


5.
High Fuzion – Tyler Baucom


6.
Don’t Touch My Aspen – Alex Hopkins


7.
Sunny Delightful Sky – for Vickie Hughes




Video

Class
35 OPEN SPECIALTY RIDERS CUP
 -
2 entries


1.
General Davy Crockett – Brandon Stout (Unanimous)


2.
Oops I’m Splashed – Edgar Abernathy

SATURDAY,
OCTOBER 23, 2010

EXHIBITIONS
Video
2010 Two-Year-Old Amateur WGC BAD ECONOMY with Ben Kail

Video
2010 Owner-Amateur WGC GODFATHER BY ULTRA COPY with Courtney
Luttrell

Video
2010 Owner-Amateur WGC STROLLIN’ THRU THE RITZ & Brian Reece

Video
Class 36 LEAD LINE (JUDGED CLASS) -
3 entries
1. Goblin – Tori Baxter
2. King David’s Ultra Doc
3. Cocoa – Taylor Strickler

Video
Class 37 THREE YEAR OLD STALLION OPEN – RIDERS CUP -
4 entries
1. Dallas Ritz – Joe Cotten for Keith & Lorraine Rosbury
(Unanimous)
2. n/a
3. Fire Truck – John Toney for Les & Sharon Hawkins
4. Mega Dollar – Edgar Abernathy for Lance & Rhonda Lincoln

Class 38 AMATEUR OWNED & TRAINED SPECIALTY
No Entries

Video
Class 39 TWO YEAR OLD STALLION AMATEUR -
3 entries
1. Strong and Pushy – Tim Monahan for Rom Folger
2. He’s A Cowboy Casanova – Ben Kail for Grant & Kathi Jo
Lindaman
3. Sports Night – for Dr. Jim Gore

Video
Class 40 COUNTRY PLEASURE -
9 entries
1. Twist Of Jose’ – Tracie Barron O/E
2. Making Sense – Pat Ireland for Ireland/Reavis
3. Silver Dollar’s Gate Man – Tammy Tuttle O/E
4. Bright Blacklight – Gracie Pearson for Snodgrass Farms
5. Coin’s Southern Girl – Virginia Snodgrass for Snodgrass Farms
6. My Maxx Cash – Macie Snodgrass for Snodgrass Farms
7. Just Call Me Duke – Heidi Mott O/E
8. n/a
9. Pusher’s Cut Crystal – Elaine Estes for Ken & Elaine
Estes

Video
Class 41 PRO-AM SPECIALTY -
5 entries
1. Major’s Magic Horizon – Cassi Slagle/Drew Graves for Cassi
Slagle
2. He’s Top Priority – Lorraine Rosbury/Joe Cotten for Keith
& Lorraine Rosbury
3. Pushin’ Everything & More – Michelle Rossi O/E
4. The Texas General – Sheryl Jordan for Gene Jordan
5. Big Bad Bubba – Cassie Rutherford O/E

Video
Class 42 ETWHA MEMBERS ONLY SPECIALTY -
1 entry
1. He’s Showboatin’ – Anita Bradshaw O/E

Video
Class 43 THREE YEAR OLD MARES & GELDINGS AMATEUR -
4 entries
1. Pushover’s Cardio – Dr. Ralph Simonton for Simonton Farms
2. Dollar Overdue – Lauren Davidson O/E
3. I’m King James – Alie Napier for Mandie Napier
4. Bea C Powder – for Debbie & Tim McCaskill

Video
Class 44 PLANTATION LITE SHOD OPEN SPECIALTY -
3 entries
1. Nuclear Weapon – Katie West O/E
2. Smoking Joe Silver – Paul Livingston for Julia Livingston
3. Pusher’s Executer – Joe Lester for Alix Lowe

Video
Class 45 15.2 & OVER AMATEUR SPECIALTY -
3 entries
1. Jose’s Tom Turkey – Tommy Halmontaller for Mr. & Mrs.
Charles Brantley 
2. Willie Mays – Kathy Owen for Double Springs Farm
3. Showboat Rose – Don Broome O/E

Video
Class 46 GROOMS & FARRIERS -
1 entry
1. I’m Louie Armstrong – James Abernathy for Dr. Tommy Vinson

Class 47 TWO YEAR OLD MARES & GELDINGS AMATEUR -
No entries

Video
Class 48 FOUR YEAR OLD OPEN SPECIALTY – RIDERS CUP -
3 entries
1. Late Night Caller – Steve Hankins for Diana Brown
2. Jose’s Don Julio – Brent Coburn for Fred Randolph
3. Jazz’s Night Train – Edgar Abernathy for Scott &
Elizabeth Tew

Video
Class 49 AMATEUR SHOW PLEASURE SPECIALTY -
3 entries
1. Generator’s Top Dollar – Lucas Tipton for Tipton/McCoury
(Unanimous)
2. Pushin’ Tri Colors – Kim Woodard O/E
3. Senator of Generator – Anita Bradshaw O/E

Video
Class 50 PARK PERFORMANCE SPECIALTY -
5 entries
1. Pushin’ Miss Emily – Jonathan Bellamy for Howard & Teresa
Belamy
2. Beamin’ Around – Malaya Jester
3. A Cash Promise – Tammy Tuttle O/E
4. Keith Ailshie for Vickie Penick
5. Reba Reba Reba – Rusty Carlton

Video
Class 51 AMATEUR CANTER -
1 entry
1. Let Go And Push – Freida Widner for Jackson Gratton

Video
Class 52 JUVENILE 11 & UNDER CHAMPIONSHIP -
5 entries
1. Free To Score – Maggie Kail O/E
2. Dazzling Dumas – Jerry Graves for Kemp/Graves
3. First Watch – Gabriel Humiston for Ruth Ann Humiston
4. Sunrise Heartbeat – Lane Hodges for Danielle Ricker
5. Stuffed With Cash

Video
Class 53 AMATEUR SPECIALTY CHAMPIONSHIP -
2 entries
1. Generator’s Santana Push – Joe Johnson O/E
2. Sergio Sergio – Kevin Guess O/E

Video
Class 54 JUVENILE 12-17 CHAMPIONSHIP -
2 entries
1. Tickle Me Pink – Cassi Slagle O/E
2. I Command Applause – Lexi Stinnett for Lisa & Lexi
Stinnett

Video
Class 55 TRAIL PLEASURE CHAMPIONSHIP -
10 entries
1. Promiscuous Girl – Lauren Shaw for Tracie Barron
2. Princess Power – Terri Smith O/E
3. She’s Outta Line – Kayleigh Mesimer O/E
4. Something’s Smokin’ – Joe Lester for Allix Lowe
5. Lightning’s Commander – Bill Lester for Snodgrass Stables
6. High Fuzion – Grandy Tuck Jr. O/E
7. Maximizer – Kayte Daffron O/E
8. Southern Command – Macie Snodgrass for David Snodgrass
9. Lone Mountain Chief – Alex Hopkins O/E
10. Star’s Chestnut Genius – Allix Lowe O/E

Video
Class 56 WALKING HORSE STAKE
1. Jose’s All Pro – Steve Hankins for Dan & Janice Roswick